...

Nyckelinformation

Investtech Invest är en nordisk fond som startades den 25 januari 2021. Fonden investerar främst i aktier noterade på Oslo Börs och Stockholmsbörsen, men har också möjlighet att investera upp till 10 procent på Köpenhamnsbörsen och Helsingforsbörsen. Strategin bygger på kvantitativa modeller utvecklade av Investtech.com, och fonden måste alltid placeras i aktier med egenskaper som statistiskt sett har gett den högsta positiva avkastningen.

Startdatum: 25. januari 2021 NAV/Kurs per 18. juli 2024
Investtech Invest D133,36 SEK
Investtech Invest DRef.Idx*
Sidan 31.1221.82%11.19%
Senaste dag-0.04%0.30%
Senaste månad2.46%2.65%
Tre månader12.74%6.35%
Sex månader24.31%14.58%
Senaste året31.30%19.17%
Senaste tre åren17.65%23.21%
Sedan starten33.36%43.07%
*50% OSEBX og 50% OMXSBGI (i NOK)
Portföljöversikt per 28 jun 2024
Summa tillgångar: 134,2 miljoner norska kronor.
Antal företag i portföljen: 29 (13 NO, 16 SE)
Viktfördelning tio största innehav: 50.4%
Innehav per 28 jun 2024
Ambea Stockholm Health Care 5.7%
VBG Group B Stockholm Industrials 5.5%
Norconsult ASA Oslo Industrials 5.1%
Belships Oslo Industrials 5.0%
Bergman & Beving B Stockholm Industrials 5.0%
DNO Oslo Energy 5.0%
Investor B Stockholm Financials 4.8%
SpareBank 1 SMN Oslo Financials 4.8%
DNB Bank Oslo Financials 4.8%
Schibsted A Oslo Consumer Goods & Services 4.7%
AAK Stockholm Consumer Goods & Services 4.6%
Orkla ASA Oslo Consumer Goods & Services 4.6%
Protector Forsikring Oslo Financials 4.5%
Bure Equity Stockholm Financials 4.4%
Lindab International Stockholm Industrials 4.4%
Odfjell Drilling Oslo Energy 4.0%
MedCap Stockholm Financials 3.7%
Elmera Group Oslo Energy 3.2%
Alimak Group Stockholm Industrials 3.0%
Scandi Standard Stockholm Consumer Goods & Services 2.9%
SpareBank 1 SR-Bank Oslo Financials 2.1%
Beijer Alma B Stockholm Industrials 1.7%
Reach Subsea Oslo Energy 1.2%
Svedbergs B Stockholm Consumer Goods & Services 0.9%
Pandox B Stockholm REAL ESTATE 0.9%
Proact IT Group Stockholm Technology 0.8%
Troax Group Stockholm Industrials 0.6%
Eidesvik Offshore Oslo Industrials 0.5%
Bulten Stockholm Consumer Goods & Services 0.3%
Sektorfördelning
Industrials 30.8%
Financials 29.2%
Consumer Goods & Services 18.0%
Energy 13.4%
Health Care 5.7%
REAL ESTATE 0.9%
Technology 0.8%
Kassa 1.2%
Marknadsfördeling
Oslo Börs 49.5%
Stockholmsbörsen 49.3%
Kontanter 1.2%

Månadsrapport

success

Tack, du vill nu motta månadsrapporter från Investtech Invest

KONTAKTINFORMATION
Investtech.com AS Strandveien 17 1366 LYSAKER NORGE +46 (0)8 122 06 111 invest@investtech.com

Informationen om Investtech Invest ("fonden") är endast för information och är inte ett erbjudande att köpa eller sälja andelar i fonden. En investering i fonden kan endast göras på officiell prenumerationsdokumentation från en leverantör som har licens att erbjuda och hjälpa till med en sådan investering. Informationen om fonden är inte en rekommendation att köpa eller sälja värdepapper. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida kursutveckling. Framtida avkastning kommer bl.a. att bero på marknadsutvecklingen, förvaltarens kompetens, fondens risk, samt kostnaderna för teckning, förvaltning och inlösen. Avkastningen kan vara negativ till följd av prisförluster.

Om cookies

Investtech använder cookies. Genom att fortsätta surfa på webbplatsen accepterar du vår användning av cookies. Läs mer om cookies.

Vår användning av cookies/h2>

När du använder vår webbplats lagrar vi en cookie på din enhet. Cookien används för att känna igen din enhet så att dina inställningar fungerar när du använder vår webbplats. Informationen som lagras är helt anonymiserad. Cookies raderas automatiskt efter en viss tid.

Nödvändiga cookies

Investtech använder cookies för att säkerställa grundläggande funktioner som sidnavigering och språkval. Utan sådana cookies fungerar inte webbplatsen som den ska. Du kan därför inte reservera dig mot dessa. Om du fortfarande vill inaktivera sådana cookies kan du göra det i din webbläsarinställningar. I inställningarna för Cookies lägg till denna webbplats i listan över webbplatser som inte får spara cookies på din enhet.

Cookies från Google

Vi använder tjänster från Google Analytics och Google AdWords. Dessa registrerar cookies på din enhet när du besöker vår webbplats. Google registrerar din IP-adress för att kunna föra statistik över användaraktivitet på webbplatsen. IP-adressen är anonymiserad, så att vi inte har någon möjlighet att koppla aktiviteterna till en specifik person. Vi använder denna statistik för att kunna erbjuda mer intressant innehåll på hemsidan och för att ständigt förbättra oss. Google AdWords samlar in data så att vår annonsering på andra webbplatser ger bättre resultat. Vi kan inte spåra personuppgifter.

Tillåt cookies från Google